У оквиру пројекта „Унапређење здравствено-васпитних и психолошких компетенција будућих учитеља и васпитача у контексту потенцијалних епидемијских ризика“ (142-451-3069/2020), који спада у пројекте од посебног интереса за одрживи развој у АП Војводини, Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност (АП Војводина, Република Србија), 1. и 2. децембра одржане су радионице са студентима Педагошког факултета у Сомбору.

Предмет пројекта је унапређивање здравствено-васпитних и психолошких компетенција код студената, будућих васпитача и учитеља у условима епидемијских (пандемијских) ризика и ситуација. Професорица Данијела Петровић својим излагањем продубила је код студената разумевање најчешћих инфективних болести, патогена који их узрокују, Вограликовог (епидемиолошког) ланца инфекције, појмова епидемије, пандемије, имунитета, а нарочито превенције респираторних и цревних заразних обољења. Професорица Миа Марић је ставила акценат на психолошке компетенције које подразумевају развијање и оснаживање резилиентности и спремности за суочавање са различитим изазовима које носе непознате епидемијске претње. Поред овога, током радионице студенти су добили идеје, у виду прича, филмова, постера, порука и сл., како да непосредно у својој свакодневној васпитно-образовној пракси подстичу децу да кроз учење и демонстрацију практикују понашања која доприносе очувању здравља, као и то како да очувају менталне компоненте здравља током епидемијских криза.

Студенти су веома позитивно оценили ову радионицу и нису крили своје одушевљење што су добили прилику да кроз овакве активности значајно продубе и побољшају своје компетенције у овом домену. Едукација у области здравља постаје приоритет и светски тренд с обзиром на озбиљност и глобалност појединих здравствених проблема, као што су нпр. епидемије инфективних болести.

У реализацији радионице учествовало је 32 студената друге, треће и четврте године нашег факултета, уз поштовање свих прописаних противепидемијских мера.

Педагошки факултет је обезбедио платнене маске за све учеснике радионице, а уручени су им и Сертификати за успешно савладану обуку.