Програм педагошко-психолошко-методичког образовања наставника

Шта је ППМ програм?

Програм за стицање педагошких, психолошких и методичких компетенција је креиран тако да полазници стекну темељна знања и компетенције које су им неопходне за успешно обављање васпитно-образовног рада у школи.

Програм је усклађен са одредбама члана 142. став 1. Закона о основама система образовања и васпитања (Службени гласник РС, бр. 88/2017, 27/2018 - др. закон и 6/2020), у којем је прописано да васпитно-образовни рад у школи може да обавља лице које има образовање из психолошких, педагошких и методичких дисциплина стечено на високошколској установи у току студија или након дипломирања, од најмање 30 бодова, од којих најмање по 6 бодова из психолошких, педагошких и методичких дисциплина и 6 бодова праксе у установи, у складу са европским системом преноса бодова.

Програм је усклађен и са Правилником о сталном стручном усавршавању и стицању звања наставника, васпитача и стручних сарадника (Службени гласник РС, бр. 109/2021) и Стандардима компетенција за професију наставника и њиховог професионалног развоја (Сл. Гласник РС, 5/2011), те омогућава да полазници стекну 36 ЕСПБ бодова који су им прописани као услов за рад у настави у основним и средњим школамa.

Коме је програм намењен?

Програм је намењен свим дипломираним студентима односно свим лицима која раде у образовно-васпитним установама, а која у току студија нису стекла потребне педагошке, психолошке и методичке компетенције.

Ко спроводи ППМ програм?

ППМ програм спроводе признати стручњаци из области педагодије, психологије и методике наставе са дугогодишњим искуством у настави на Педагошком факултету у Сомбору, Универзитета у Новом Саду.

Педагошки факултет у Сомбору је државна акредитована високошколска институција са дугом традицијом у образовању учитеља и васпитача.

Које предмете обухвата ППМ програм?

Кандидати могу да прате Програм у целини или да изаберу одговарајуће предмете.

Осим 4 обавезна предмета, бирају 1 од понуђених обавезних изборних предмета, као и 1-3 изборна предмета, тако да збир свих предмета буде најмање 36 ЕСПБ (заједно са праксом у школи).

Пракса у обиму од 6 ЕСПБ кандидатима може бити призната на основу потврде о радном искуству у настави.

Уколико кандидати имају положене неке од предмета, исти ће им бити признати.

OБАВЕЗНИ ПРЕДМЕТИ

Ред. бр.

Назив предмета

Група предмета

ЕСПБ

1.

Општа педагогија

2.

Развојна психологија

психолошка

3.

Дидактика

4.

Методика (по избору)

методичка

ОБАВЕЗНИ ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТИ (бира се 2 од 3 понуђена)

Ред. бр.

Назив предмета

Група предмета

ЕСПБ

1.

Педагошка психологија

психолошка

2.

Школска и породична педагогија

3.

Методологија истраживања у васпитању и образовању

педагошка

Листу за избор предмета путем линка ЛИСТА ЗА ИЗБОР ПРЕДМЕТА.

Како се спроводи ППМ програм?

ППМ програм се спроводи током целе године.

Настава се одвија консултативно и/или онлајн.

Приликом пријаве на програм, кандидати добијају контакте професора који су ангажовани на предметима које су кандидати одабрали, те са њима ступају у комуникацију и добијају потребна упутства за полагање испита.

Након реализације свих предвиђених обавеза и положених испита, полазницима се издаје Уверење о завршеном програму за стицање педагошких, психолошких и методичких компетенција.

Колико кошта похађање ППМ програма?

Целокупни ППМ програм за наставнике који већ раде у школама износи минимум 38.000 дин.

Укупно ЕСПБ: Број ЕСПБ х 1000,00 РСД

Уверење: 4.000,00 РСД

Административни трошкови: 4.000,00 РСД

Уколико кандидат има положене неке од предмета, цена ППМ програма се умањује, те се формира на основу броја ЕСПБ који је кандидату потребан.

Када и како могу да се пријавим за ППМ програм?

Заинтересовани кандидати се могу пријавити током целе године.

Кандидати се могу пријавити путем мејла: stsluzba.pef@uns.ac.rs

Приликом пријаве је потребно доставити попуњен образац пријаве који се налази испод текста, као и скенирану потврду о запослењу у школи (за признавање бодова за праксу).

Где могу поставити додатна питања?

Додатна питања нам можете поставити путем мејла ppm@uns.ac.rs а ми ћемо вам у најкраћем року одговорити.

Контакт особа

Доц. др Дејан Ђорђић djordjic87@gmail.com

Можете нас и директно контактирати путем телефона: +381 (0)25 412 030; +381 (0)25 416 461